Nový stavební zákon: Konec lehkých cest k povolení černé stavby

Nový stavební zákoník přináší řadu změn, včetně výrazného zpřísnění pravidel pro dodatečné povolování takzvaných černých staveb.

Co je černá stavba?

Podle nového stavebního zákona (zákon č. 283/2021 Sb.) je černou stavbou zpravidla taková stavba, která byla realizována bez potřebných povolení, v rozporu s územním plánem či jinou plánovací dokumentací, nebo taková stavba, která představuje riziko pro zdraví lidí nebo zvířat, životní prostředí či majetek třetích osob.

Černou stavbou nemusí být pouze stavba jako celek, ale může jí být i její část. Často se například stává, že rodinný dům je postaven v souladu s potřebnými povoleními, ale následně se k němu bez povolení přistaví přístavba, nástavba, nebo se provede jiná změna původně řádně povolené stavby.

Podání žádosti o dodatečné povolení černé stavby

Je nutné si uvědomit, že povinnost získat platné povolení pro nelegální stavbu nezaniká plynutím času, a to ani v případě uplynutí mnoha let. Pokud tedy stavební úřad odhalí nelegální stavbu až po několika letech od jejího vzniku, je stále povinen zahájit řízení o jejím odstranění. V této souvislosti je důležité zmínit, že nový stavební zákon slučuje řízení o odstranění stavby s řízením o jejím dodatečném povolení, přičemž stavebník je povinen podat žádost o dodatečné povolení stavby nejpozději do 30 dnů ode dne zahájení řízení o odstranění stavby. Nepodání žádosti ve stanovené lhůtě povede k nemožnosti dodatečného povolení stavby.

Dále je třeba zdůraznit, že pokud bude žádost o dodatečné povolení stavby zamítnuta nebo bude řízení o dodatečném povolení stavby zastaveno, nový stavební zákon neumožňuje opětovné podání této žádosti. Vzhledem k uvedenému je nezbytné, aby stavebník v rámci správního řízení jednal aktivně a důsledně hájil své zájmy, neboť jakékoli opomenutí či nedodržení stanovených lhůt může vést k nevratným právním následkům, včetně definitivního odstranění stavby.

Zpřísněná pravidla pro dodatečné povolení černé stavby

Na základě ustanovení nového stavebního zákona bude možné černou stavbu dodatečně povolit při splnění následujících podmínek: Stavba především nesmí vyžadovat rozhodnutí o udělení výjimky z omezení stanovených jinými právními předpisy, například těmi, které se týkají ochrany ohrožených druhů rostlin a živočichů. Dále stavba pro své povolení nesmí vyžadovat výjimku z obecných požadavků na výstavbu, včetně požadavků na umístění stavby. Stavba rovněž musí splňovat veškeré podmínky platné pro povolování stavebních záměrů v běžném režimu dle § 193 odst. 1 nového stavebního zákona. Kromě toho musí stavebník včas uhradit pokutu, pokud mu byla případně uložena za realizaci stavby bez řádného povolení nebo v rozporu s ním.

Výjimka z podmínek pro dodatečné povolení černé stavby

Pokud nebudou splněny výše uvedené podmínky, nebude možné černou stavbu dodatečně legalizovat, s výjimkou podmínky týkající se požadavků na umístění stavby. V tomto specifickém případě může správní orgán dle § 256 odst. 2 nového stavebního zákona udělit výjimku, pokud stavebník získá a předloží souhlas všech účastníků řízení (povětšinou sousedů), jejichž vlastnická nebo jiná věcná práva k okolním pozemkům a stavbám by mohla být povolením výjimky dotčena. Je však pravděpodobné, že sousedé budou svůj souhlas podmiňovat finančním nebo jiným protiplněním, což pro stavebníka může znamenat dodatečné náklady na legalizaci stavby.

Z výše uvedeného je zřejmé, že nový stavební zákon výrazně zpřísnil pravidla pro dodatečné povolení černých staveb, přičemž v řadě případů nebude možné černou stavbu dodatečně povolit. Pokud se obáváte, že jste vlastníkem černé stavby nebo jen potřebujte poradit v této oblasti práva, tak se neváhejte na naší advokátní kancelář kdykoliv obrátit. Pro další informace sledujte tento náš web, náš FacebookTwitter (X) či LinkedIn.

Kontaktní formulář

Čekejte prosím, odesílám Váš dotaz