Zásady spolupráce s investory jsou dokumentem upravující pravidla pro realizaci výstavby na území obce spolu s bližším nastavením možné spolupráce s obcí a nastavení postupu takové spolupráce. Ačkoli se jde o interní předpis obce, který není pro investora právně závazný, jedná se o stále oblíbenější a efektivnější způsob, jak nastavit férové podmínky spolupráce mezi obcemi a developery, když cílem tohoto dokumentu je mimo jiné zajistit trvale udržitelný rozvoj území a chránit veřejný zájem.
V následujících řádcích se podíváme na to, jaké konkrétní problémy mohou zásady spolupráce pomoci řešit a jakým způsobem přispívají k harmonickému rozvoji obcí a měst.
Proč je vhodné zásady spolupráce zavést?
Ještě donedávna nebyly požadavky obcí a měst vůči developerům v souvislosti s jejich připravovanými záměry dostatečně předvídatelné. To se však postupem času mění, neboť stále více obcí začíná využívat zásady spolupráce s developery či obdobný dokument, které jasně definují pravidla hry.
Využívání zásad spolupráce s investory pomáhá obcím lépe zvládat náklady spojené s novou výstavbou a přenášet část těchto nákladů na developery. Pro investora mohou zásady přinést zajištění spolupráce obce při realizaci plánovaného projektu a zároveň investor dopředu získá jasný přehled toho, co spolupráce s obcí může obsahovat a za jakých podmínek bude ze strany obce poskytována.
Mezi typické situace, které mohou zásady pomoci vyřešit, patří:
- Nedostatečné kapacity
Přibývající výstavba znamená i více obyvatel, což klade zvýšené nároky na mnohá odvětví, včetně vzdělání, dopravy či technické infrastruktury. Investor po domluvě s obcí může v souladu se zásadami poskytnout např. výstavbu nové komunikace, parkovišť nebo zafinancovat výstavbu kanalizace či nového školského zařízení.
- Kvalita veřejného prostoru
Investor v rámci realizace projektu může zajistit nové plochy parků, dětských hřišť či jiných míst k odpočinku, jejichž potřeba se v souvislosti s přibývajícím obyvatelstvem zvyšuje.
- Zajištění spolupráce
Na základě zásad o spolupráci a na ně navazující plánovací smlouvy si zajistí jak investor, tak obec vzájemnou spolupráci při realizaci plánovaného projektu a s tím souvisejícími úkony.
- Nedostatečné finanční prostředky obce
Nové projekty znamenají zvýšenou zátěž na infrastrukturu obce, na jejíž rozšíření často nemají obce dostatek finančních prostředků. Na základě zásad a v souvislosti s realizací projektu se může investor zavázat finanční prostředky obci za sjednaným účelem poskytnout.
Zásady tedy nejen, že umožňují některé přetrvávající problémy eliminovat, ale také jim předcházet, když již pomocí přijatých zásad spolupráce a procesů v nich upravených mohou obce lépe plánovat a financovat své vlastní, typicky infrastrukturní, projekty, které zároveň mohou spolufinancovat prostřednictvím příspěvků investorů.
Jak zásady fungují a co obsahují?
Zásady spolupráce jsou interním předpisem obce, a proto jsou závazné pouze pro obec, nikoli investora. Přistoupení na postupy a pravidla obce upravené v zásadách spolupráce však může mít pro investora značné výhody, spočívající zejména v zajištění spolupráce obce při plánované realizaci.
Právní úprava zásad spolupráce s investory není ani po příchodu nového stavebního zákona nijak blíže upravena, když zákon ani jiné právní předpisy nijak nedefinují úpravu ani podstatné náležitosti tohoto dokumentu. Obsah je tedy zcela na uvážení jednotlivých obcí. Aby však zásady mohli přinést zamýšlené cíle, je vhodné, aby obsahovali zejména následující klíčové body:
- Příslušnost - Na jakou výstavbu a jaké investory dokument dopadá. Často není cílem obce upravit spolupráci ve vztahu k běžnému rodinnému domu, ale ve vztahu k rozsáhlejší výstavbě prováděné developerem.
- Technické standardy - Definice minimálních požadavků na kvalitu či vzhled stavby a tím zajistit, že bude zachován ráz dotčeného území.
- Postup jednání - Specifikace jednotlivých kroků směřující k zajištění fungující spolupráce, včetně smlouvy o spolupráci či plánovací smlouvy.
- Výpočet hodnoty příspěvku - Úprava jakým způsobem se vypočítává příspěvek investora na vybudování či úpravu veřejné infrastruktury nebo realizaci adaptačních opatření. Realizací těchto opatření může investor dokonce snížit požadovanou hodnotu příspěvku.
- Vzorové znění smluv - Vhodné uvést vzory smluv a jiných dokumentů, ze kterých strany budou v rámci vzájemné spolupráce vycházet.
Ačkoli jsou zásady spolupráce interním předpisem obce, jedná se mnohdy o rozsáhlý dokument upravující nejen faktické, ale také složité právní záležitosti. Za tímto účelem je tedy vhodné, aby zásady byly vypracovány ve spolupráci s odborníky a byly dostatečně flexibilní, aby reflektovaly specifika konkrétního území.
Výhody přijetí zásad spolupráce
Přijetí zásad spolupráce přináší mnoho výhod, a to nejen pro obce, ale i pro samotné investory. Mezi výhody, které přináší přijetí zásad spolupráce patří například:
- Transparentnost a rovnost: Investoři mají předem jasno, jaké požadavky obce bude potřeba splnit.
- Rychlejší procesy: Transparentní pravidla zpravidla zrychlují schvalovací procesy a minimalizují administrativní zátěž.
- Ochrana veřejného zájmu: Obec může lépe chránit své obyvatele a zajistit kvalitu života v území.
- Finanční úspory obce: Díky spolupráci s investorem lze část potřebných nákladů na úpravu své, které by obec byla nucena přenést na developery.
Závěr
Zásady spolupráce s investory jsou klíčovým nástrojem pro obce a města, které chtějí efektivně řešit dopady nové výstavby a zajistit trvale udržitelný rozvoj svého území. Správně nastavená pravidla mohou nejen minimalizovat problémy spojené s výstavbou, ale také zlepšit vztahy mezi investory a veřejnou správou.
Pokud je příprava zásad vedena odborně a systematicky, mohou se stát vhodným nástrojem k dosažení vyváženého a prosperujícího rozvoje.
Máte-li dotazy týkající se zásad spolupráce s investory, plánovacím smlouvám či k jiné problematice, neváhejte se na nás obrátit.
Pokud byste se chtěli dozvědět více, sledujte náš web, náš Facebook, Instagram či LinkedIn.